מרכז חיבה בשיתוף עם משרד התיירות מציגים: השתלמויות למורי דרך

להרשמה ליום העיון בנושא פסיפס עדות בירושלים לחצו כאן

להרשמה ליום העיון בנושא דמויות מופת ירושלמיות לחצו כאן

להרשמה למגוון הסיורים לחצו כאן

להרשמה להשתלמויות תגלית לחצו כאן

מרכז חיבה בשיתוף עם משרד התיירות מציגים: השתלמויות למורי דרך

להרשמה ליום העיון בנושא פסיפס עדות בירושלים לחצו כאן

שני מועדים: 8.7, 27.12
9:00-15:00
 
פסיפס עדות בירושלים
9:30-11:00 טל חניה
11:15-12:45 דרור חוברה
12:45-13:15 הפסקה
13:15-14:45 יהודה עצבה
 
מיקום: מרכז חיבה, הרב הרצוג 75 ירושלים
 
ירושלים הינה פסיפס של עדות ומנהגים. ביום העיון נחשף למצבם החברתי והכלכלי של העולים מארצות שונות, על סיפורי עלייתם והתיישבותם בירושלים והשתלבותם בחברה מאז ועד היום. 
 
לוח זמנים:
 
9:30-11:00 
טל חניה 'משיראז ועד בגדד דרך מחנה יהודה' . סיפורם של בני שיראז ובגדד בירושלים בשכונות נווה שלום ומחנה יהודה; העלייה הראשונה משיראז, סיפורן של משפחות: בנאי, כליפה ומלמד. הבבלים הראשונים בירושלים במאה ה-19, סיפורן של משפחות: נמרודי ומני. הקשר הירושלמי בין יהודי שיראז ליהודי בגדד, טביעת חותמם על הקהילה הירושלמית בימי המנדט.
 
11:15-12:45 
ד"ר דרור חוברה על השכונות התימניות בירושלים. בהרצאה נברר מה היה הרקע לעלייה ארצה מתימן, מי היו עולי התימן שהגיעו לירושלים, מקום התיישבותם בשכונות ירושלים ומצבם חברתי והכלכלי של העולם. מאעלה בתמר לימינו. 
 
12:45-13:15 הפסקה
 
13:15-14:45 
יהודה עצבה, מחבר הספר ''מאאתיים סיפורים ירושלמיים''. ההרצאה תעסוק במגוון המרתק של סיפורים ירושלמיים שנוצרו בשכונה הירושלמית של ילדותינו בקרב עדות שונות ועל ההשפעה ההדדית של השפה הירושלמית שנוצרה כמזיגה בין יידיש, ערבית, עברית ולדינו כמקשה אחת. 
 
 
 
 
 
 

להרשמה ליום העיון בנושא דמויות מופת ירושלמיות לחצו כאן

שני מועדים: 7.9.20 / 21.2.21
9:00-15:00
 
דמויות מופת בירושלים
9:30-11:00 טל חניה
11:15-12:45 שמואל בהט
12:45-13:15 הפסקה
13:15-14:45 מיכל שיראל
 
מיקום: מרכז חיבה, הרב הרצוג 75 ירושלים
 
ירושלים התברכה בדמויות היסטוריות מרתקות שתרמו לכלל ישראל בתחומים שונים. ביום העיון נלמד להכיר את משה מונטפיורי, ש"י עגנון, דוד ילין ועוד.
 
לוח זמנים:
 
9:30-11:00 
טל חניה על דוד ילין, מייסד מכללת דוד ילין בבית הכרם, תרומתו להחייאת השפה העברית יחד עם אליעזר בן יהודה ופעילותו במוסדות הציונים.
 
11:15-12:45 
ד"ר שמואל בהט על משה מונטיפיורי, האיש והאגדה. ההרצאה תעסוק בדמותו רבת הפעלים ותתאר את ניסיונותיו הרבים, הידועים והלא ידועים, להיטיב את מצבו של העם היהודי בעולם ובפרט בארץ ישראל. 
 
12:45-13:15 הפסקה
 
13:15-14:45 
ד"ר מיכל שיר אל על ש"י עגנון, פני הארץ כפני נשותיה – מסע ברחבי הארץ בעקבות הנשים ביצירת עגנון. ההרצאה תבקש להציג את הגאוגרפיה והסוציולוגיה של חידוש ההתיישבות היהודית בארץ באמצעות הדמויות הנשיות ביצירת עגנון.
 

להרשמה למגוון הסיורים לחצו כאן

סיורים שונים בירושלים:

ד"ר אליהו אהרון - ילדותי בשכונת הבוכרים

טל חניה - בעקבות משפחות האצולה הספרדיות בירושלים

הודיה אלתר - נחלאות בזכרונות אז והיום

שמוליק לנגר - הסיפורים מאחורי שירי ירושלים

 

סיור – הסיפורים מאחורי שירי ירושלים

סיור רכוב בין המקומות עליהם נכתבו שיריה היפים של ירושלים והסיפור שמאחורי השירים. בין האתרים שנבקר בהם - הר הצופים, רחוב הנביאים וסביבותיו, ימין משה, נחלאות ושוק מחנה יהודה. 

 

סיור – נחלאות בזכרונות - אז והיום 

נקודת מפגש: מרכז ז'ראר בכר

נקיים סיור עומק בשכונות 'הנחלאות והזכרונות' - נספר על הקמתן, על סוגי ומבנה השכונות, עדות, בתי הכנסת הותיקים (לחלקם גם נכנס) ודמויות ירושלמיות שחיו ופעלו באזור ונתייחס גם לייצוגן של שכונות הנחלאות בתרבות ובאמנות.  

נגיע לשוק מחנה יהודה שם נספר את סיפורו ההיסטורי של השוק ונתוודע אל יוזמות עכשוויות של תרבות ובילוי בשוק ובנחלאות. צדקה – צא דקה מעצמך. נשמע ונראה את מפעלי הצדקה והחסד שקורים בלב השכונות החרדיות של ירושלים בשערי צדק הישנה ומקור ברוך.

סיור – בעקבות משפחות האצולה הספרדיות בירושלים

סיפורם של בני שיראז ובגדד בירושלים. סיור בשכונת הפחים ושכונת נווה שלום- השכונות הראשונות בהם התיישבו עולי פרס בסוף המאה ה -19 וביקור בשכונת מחנה יהודה, סיפורה של העדה הבבלית בירושלים; המקום בו העביר הרב עובדיה יוסף שיעורים לציבור וסיפורו של מקום העלייה לרגל עבור יהודי עיראק.

 

סיור – ילדותי בשכונת הבוכרים

במסגרת הסיור נטייל בעקבות קהילת יהודי בוכרה בירושלים. נסייר בשכונת רחובות המוכרת יותר בשמה העממי "שכונת הבוכרים", ובסמטאות המרשימות המשמרות את יופייה וייחודה של השכונה המקורית ששינתה את פניה במרוצת השנים. נשמע את סיפורה של העדה הבוכרית וקורותיה ונבקר בבתי הפאר העתיקים ובחצרות השכונה: ביתו של הרב כדורי, "הארמון" השכונתי, ובתים נוספים על עשירי העדה. נבקר בשני בתי כנסת עתיקים בשכונה – זה של קהילת היזדים, שבו נתן הרב עובדיה את שיעורו השבועי, וזה של קהילת המשהדים.

להרשמה להשתלמויות תגלית לחצו כאן

יום שלישי 30 יוני 2020 
00:00  
מרכז חיבה  

הזמנתי