מרכז חיבה בשיתוף משרד התיירות מציגים: השתלמויות למורי דרך #2

להרשמה ליום עיון בנושא דמויות מופת ירושלמיות - לחצו כאן

להרשמה ליום עיון בנושא עדות ושכונות בירושלים - לחצו כאן

להרשמה ליום עיון מקוון: הפתעות על קירות ירושלים - לחצו כאן

להרשמה למגוון הסיורים - לחצו כאן

פירוט הההשתלמויות:

להרשמה ליום עיון בנושא דמויות מופת ירושלמיות - לחצו כאן

שני מועדים: 1.7.21 | 18.10.21 

בין השעות 9:00-14:00

לוח זמנים: 
9:00-11:00 ד"ר שמואל בהט - משה מונטיפיורי האיש והאגדה -
משה מונטיפיורי: כישלון סדרתי או פורץ דרכים? ההרצאה תעסוק בדמותו רבת הפעלים של משה מונטיפיורי ותתאר את ניסיונותיו הרבים, הידועים והלא ידועים, להיטיב את מצבו של העם היהודי בעולם ובפרט בארץ ישראל. מבדיקת כלל מפעליו מתברר שרובם הגדול נכשלו, כולל רוב החשובים שבהם, וכך עולה השאלה מדוע זכור האיש כל כך בזיכרון הציבורי והיה לאגדה עוד בחייו וגם לאחר מותו. ניתוח מעמיק של דמותו ושל מפעליו על רקע תקופתם תאיר את דמותו באור אחר (וחיובי מאוד), באופן עמוק יותר מהרגיל.
11:00-11:30 הפסקה
11:30-13:30 טל חניה – אליעזר בן יהודה בין עולמות שונים
-
סיפורו האישי של מי שחי בחייו מספר עולמות במקביל - יישוב ישן של ירושלים, הווי פריזאי, לאומיות חילונית ואריסטוקרטיה רוסית. סיפורו האישי הוא סיפור של חולם חלומות שניסה להגשים את חזונו הלאומי בירושלים, אך גם כביטוי לרב גוניות התרבותית-חברתית של ירושלים בשלהי התקופה העות'מאנית.
13:30-שאלות ותשובות ודברי סיכום

 

להרשמה ליום עיון בנושא עדות ושכונות בירושלים - לחצו כאן

שני מועדים: 12.12.21 | 13.2.22 

בין השעות 9:00-14:00

לוח זמנים: 
9:00-11:00 טל חניה על יהודי שיראז ובבל -
סיפורם של בני שיראז ובגדד בירושלים בשכונות נווה שלום ומחנה יהודה; העלייה הראשונה משיראז, סיפורן של משפחות: בנאי, כליפה ומלמד. הבבלים הראשונים בירושלים במאה ה-19, סיפורן של משפחות: נמרודי ומני. הקשר הירושלמי בין יהודי שיראז ליהודי בגדד, טביעת חותמם על הקהילה הירושלמית בימי המנדט.

11:00-11:30 הפסקה
11:30-13:30 ד"ר גיורא פוזיילוב - מבוכרה לירושלים- עלייתם והתיישבותם של יהודי בוכרה בא"י.
13:30-14:00 שאלות ותשובות ודברי סיכום

 

להרשמה ליום עיון מקוון: הפתעות על קירות ירושלים - לחצו כאן

30.12.21 בין השעות 9:00-14:00
בין הדברים שבהם נעסוק הם אמצעי בנייה, כמו "רלסים", עוגני מתיחה; השימוש באבן ירושלמית; עיצוב חלונות בזוגות; "הכתר הבריטי" מעל החלונות, המאפיין את הבנייה בימי המנדט וכדו'. כן נעסוק בדברים ספציפיים המופיעים על מבנים ברחבי העיר, כמו ציורי הקיר של חבורת לה-סיטה; כתובות ששולבו בקירות ירושלים כמו העתק תחום גזר בבית תבור או לוחות "זכר לחורבן" מיוחדים הפזורים בעיר; שלטי זיכרון והנצחה בעלי עניין; אלמנטים אדריכליים ואבנים בשימוש משני ששולבו בחומות ובבתי ירושלים העתיקה ועוד.
 

להרשמה למגוון הסיורים - לחצו כאן

טל חניה - בעקבות משפחת סלומון 9.1.22 | 6.3.22 

סיפורה של משפחת סלומון דרך סיפורם של שלשה דורות, כשיקוף לסיפורה של ירושלים בתקופת המעבר – בין התקופה העותומנית לתקופת המנדט.
תכנית ההשתלמות: ביקור בשכונת נחלת שבעה, כיכר סלומון, כניסה לבית הכנסת האשכנזי של השכונה, חצר בית הרב קוק, סדנת הדפס (אופציה), מגרש הרוסים – בית המשפט המחוזי ועיריית ירושלים המנדטורית.
*לו"ז מדוייק ישלח בסמוך למועד

תמר הירדני - רחוב יפו מערב 29.7.21

ההשתלמות סוקרת את המרחב האורבני לאורך ציר רחוב יפו, מהתחנה המרכזית במערב העיר ועד תחנת הרכבת הקלה הדווידקה בלב העיר. מטרת ההשתלמות היא להכיר את הפינות המוכרות פחות באזור זה של העיר ולהעשיר את "ילקוט ההדרכה", של מורה הדרך בהיסטוריה, בגאוגרפיה העירונית ובסיפורים ופיקנטריות ירושלמיות.

נקודת מפגש- תחנה מרכזית ירושלים ומשם מעבר לכלל
*לו"ז מדוייק ישלח בסמוך למועד

תמר הירדני - אל מסתרי שכונת בקעה 26.5.22

ההשתלמות עוקבת אחרי התפתחותה של שכונה יפהפייה אך בלתי מוכרת, היא שכונת בקעה, שנוסדה בשלהי המאה ה-19 בהשפעתה של סלילת קו הרכבת מירושלים ליפו. מטרת ההשתלמות היא לשפוך אור על תהליכי ההתפתחות האורבנית של ירושלים על ידי בונים לאו דווקא יהודים ולהכיר את צפונותיה של השכונה הוותיקה.

נקודת מפגש- התחנה הראשונה ירושלים, ומשם מעבר לכלל
*לו"ז מדוייק ישלח בסמוך למועד

נורית בזל - כותבות הכל במכחול - בעקבות משוררות בירושלים 12.8.21

סיור מרגש בעקבות חמש משוררות, כולן מציירות שהיו בירושלים ושירושלים בשירתן. על רקע שכונות שערי חסד הציורית ורחביה היפה 'נפגוש' את אלזה לסקר שילר, היהודיה הנחשבת לגדולה במשוררות גרמניה, רחל שחיפשה אהבה בירושלים, לאה גולדברג, יוצרת רבת פנים, זלדה, משוררת פורצת דרך ברחוב החרדי ויונה וולך, האכספרסיוניסטית והנועזת.
נקודת מפגש ברחוב אוסישקין פינת הגר"א, סיור בשכונת שערי חסד, סיור ברחביה וסיום ברחוב שמואל הנגיד פינת המלך ג'ורג'.
*לו"ז מדוייק ישלח בסמוך למועד.

נורית בזל - עם נער האופניים, בירושלים 24.3.21

נחזור עם גיבור הסיפור - נורי בן ה-16 לשנות החמישים, 'נרכב' עמו בסמטאותיה וברחובותיה של ירושלים של אז,"עיר קטנה שאפשר לחבק". נכיר את משרד ראש הממשלה שם עבד, את מיכל אהובתו בת רחביה, בית ספר ערב 'דעת' שם למד ועוד.  נתוודע לעולמו של צעיר, נער עולה שחי ללא הוריו בעיר ומנסה לעצב את זהותו ולבחור בין התרבויות השונות. נתרגש מן הנער החכם, הרגיש והמיוחד ונקשור את תולדותיו לתולדות יוצרו - הסופר האהוב אלי עמיר. נעסוק בסוגייה - איך מציגים יצירת ספרות ברחוב.
9.00 מפגש ברחוב אגריפס פינת כי"ח , סיור במרכז העיר ובשכונת רחביה, סיום ברחוב קק"ל.

*לו"ז מדוייק ישלח בסמוך למועד.
 
ד"ר אלי אהרון - המעברה באבסבסטונים בקרית היובל בירושלים 26.8.21
בסיור זה נסביר ונתאר את המעברה בשנות ה- 50 אשר היתה באסבסטונים בקרית היובל בירושלים. נשמע על הכפר בית מזמיל שהפך לקרית היובל. נרחיב על תקופת הצנע בשנות ה- 50, הקשיים הרבים שעמם התמודדו התושבים והמדינה. נציין את ספריו של הרב חיים סבתו המספרים על החיים במעברת קרית היובל וכן גם על הדסה הקטנה, המפלצת ועוד. ספורה של קרית היובל היא למעשה סיפורה של מדינת ישראל.
*לו"ז מדוייק ישלח בסמוך למועד.

ד"ר אלי אהרון - ילדותי בשכונת הבוכרים 23.6.22

במסגרת הסיור נטייל בעקבות קהילת יהודי בוכרה בירושלים. נסייר בשכונת רחובות המוכרת יותר בשמה העממי "שכונת הבוכרים", ובסמטאות המרשימות המשמרות את יופייה וייחודה של השכונה המקורית ששינתה את פניה במרוצת השנים. נשמע את סיפורה של העדה הבוכרית וקורותיה ונבקר בבתי הפאר העתיקים ובחצרות השכונה: ביתו של הרב כדורי, "הארמון" השכונתי, ובתים נוספים על עשירי העדה. נבקר בשני בתי כנסת עתיקים בשכונה – זה של קהילת היזדים, שבו נתן הרב עובדיה את שיעורו השבועי, וזה של קהילת המשהדים.
לוח זמני ההשתלמות :
9:00-11:00 שכונת הבוכרים וסמטאות השכונה.
11:00-12:00 ביתו של הרב כדורי ''הארמון'' ובתים נוספים . 
12:00-12:30 הפסקת צהריים

12:00-13:30 בתי הכנסת העתיקים של קהילת היזדים וקהילת המשהדים
13:30-14:00 סיכום וחזרה

הודיה אלתר - נחלאות בזכרונות - אז והיום 16.12.21

נקיים סיור עומק בשכונות 'הנחלאות והזכרונות' - נספר על הקמתן, על סוגי ומבנה השכונות, עדות, בתי הכנסת הותיקים (לחלקם גם נכנס) ודמויות ירושלמיות שחיו ופעלו באזור ונתייחס גם לייצוגן של שכונות הנחלאות בתרבות ובאמנות.
לוח זמני ההשתלמות :
9:00-9:30
 מפגש במרכז ז'ראר בכר – פתיחה ורקע לתקופה

9:30-11:30 שכונות הנחלאות: מזכרת משה, אוהל משה, משכנות ישראל, בתי גורל, סוכת שלום, בתי ראנד, בתי ברוידא, זכרון טוביה, כנסת ישראל, נחלת ציון, שבת אחים, זכרון יוסף.
11:30 הפסקת צהריים
12:00-13:00 שכונת מחנה יהודה + שוק מחנה יהודה (כולל מס' טעימות)
13:00-14:00 שערי צדק הישנה ומקור ברוך

.

הודיה אלתר - עין כרם בזווית יהודית 30.6.22

בסיור נעבור בתוך הקסם של עין כרם וננסה להאיר את סימני הדרך של עין כרם הקדומה, ואת בתי הכנסת החבויים בין הבתים, דמויות העולים מהגלויות השונות ואת עין כרם היהודית המתחדשת.
*לו"ז מדויק ישלח בסמוך למועד

 

ענת הופמן - "למה ירושלים תמיד שתיים?" 22.11.21

בעקבות יהודה עמיחי בירושלים - יהודה עמיחי, אחד המשוררים הירושלמיים הבולטים, היטיב לתאר במילים של יום יום את ירושלים הנצחית ועמוסת המשמעויות. בסיור זה נהלך בירושלים של יהודה עמיחי, ננסה להתבונן דרך עיניו וכתיבתו מקומות בעיר, אנשים בעיר ואירועים בעיר שנתפסה בעיניו כ"עיר נמל על שפת הנצח".
לוח זמני ההשתלמות : 9:00-14:00 , שכונות משכנות שאננים, ימין משה, נחלת שבעה
*לו"ז מדויק ישלח בסמוך למועד

 

ענת הופמן - הטור הירושלמי 16.5.22

בעקבות הטור השביעי של נתן אלתרמן בירושלים - במשך עשרות שנים פרסם נתן אלתרמן את 'הטור השביעי', טור שליווה את המאורעות הגדולים בארץ. בסיור זה נצעד בעקבות הטורים 'הירושלמיים' של אלתרמן, נתוודע לאירועים ידועים יותר וידועים פחות, נשמע את דעתו של אלתרמן אודותם, ונגלה כי בירושלים "בכל זאת יש משהו" אלתרמני....
לוח זמני ההשתלמות : 9:00-14:00 , רחוב המלך דוד, רחוב יפו, רח' בן יהודה וסביבותיהם
*לו"ז מדויק ישלח בסמוך למועד

 

יום חמישי 01 יולי 2021 
09:00  
מרכז חיבה  

הזמנתי