מרכז חיבה בשיתוף משרד התיירות

השתלמויות מורי דרך

מרכז חיבה בשיתוף משרד התיירות מציגים: השתלמויות למורי דרך #3

 !!ההרשמה הינה עבור מורי דרך מטעם משרד התיירות בלבד

מייל מפורט עם כל הפרטים המדוייקים אודות ההשתלמות ישלח לנרשמים בסמוך למועד 

פירוט ההשתלמויות:

יום עיון – דמויות ועדות בירושלים (9:00-15:00) שני מועדים 1.8.2022 + 18.5.2023

:לוח זמנים
 ד”ר שמואל בהט – התימנים והגורג’ים בירושלים: יהודי תימן 9:00-10:30
החלק הראשון של היום יעסוק ביהודי תימן ובכפר השילוח שבו התגוררו. נבדוק מדוע באמת עלו התימנים ארצה בתחילת שנות השמונים של המאה ה-19, האומנם לא התקבלו התימנים כראוי על ידי יהודי ירושלים בבואם ארצה, היכן בדיוק הייתה שכונתם ומה הוא המבנה היחיד ששרד ממנה עד היום.
10:30-11:00 הפסקה
11:00-12:30 ד”ר שמואל בהט – התימנים והגורג’ים בירושלים: יהודי גיאורגיה –
חלקו השני של היום יעסוק ביהודי גיאורגיה ויתמקד בשכונה שהקימו מצפון לשער שכם ובקורותיה, כחלק מתולדות ירושלים במאות ה-19 וה-20.
12:30-14:30 טל חניה – בעקבות דמויות בתקופת המנדט – 
הרצאה זו מציעה לימוד והתבוננות מחודשת על תקופת המנדט בירושלים, כתקופה מורכבת ומרתקת באמצעות לימוד פועלן של דמויות מגוונות אשר בלטו בתחומים שונים. סיפורן של אותן דמויות   משקף  את אופייה הייחודי של התקופה והמרחב הירושלמי. בין הדמויות: דוד ילין, איתמר בן אב”י,  יהודה לייב מאגנס, גד פרומקין, חיים וייצמן, יצחק נבון, מרדכי בן הלל הכהן, דוד בן גוריון ועוד.
14:30-15:00 שאלות תשובות ודברי סיכום

להרשמה לתאריך 1.8.22 – לחצו כאן

להרשמה לתאריך 18.5.23 – לחצו כאן

יום עיון – שירים ומשוררים בירושלים (9:00-15:00) 
שני מועדים 4.7.2022 + 26.10.2022

לוח זמנים:
9:00-10:30
 ענת הופמן – עיר ובליבה שירה –שירי ירושלים והסיפורים מאחוריהם 
הרצאה בה נסקור כמה מהשירים הגדולים שנכתבו על העיר ירושלים לאורך ציר הזמן ונעמיק בסיפורים מאחוריהם
10:30-11:00 הפסקה
11:00-12:30 ענת הופמן – “למה ירושלים תמיד שתיים” –יהודה עמיחי וירושלים
הרצאה על אחד היוצרים המזוהים ביותר עם ירושלים, שהתבונן על העיר ועל שאירע בה בעיניים מאוד מיוחדות.
12:30-14:30 ד”ר אביבה סטניסלבסקי – “קום והתהלך בארץ עם שיר קטן בלב” : טיול וירטואלי על כנפי השירים
ביקור במקומות שונים בארץ דרך שירים – ” הוי כנרת שלי”:  באיזור הכנרת עם רחל המשוררת ונעמי שמר, באיזור בקעת הירדן עם ארץ המרדפים, ולמרגלות הגולן עם “בתי את בוכה או צוחקת”, על עצות מן העצים בחורשת האקליפטוס, גן השקמים וההר הירוק תמיד.
14:30-15:00 שאלות תשובות ודברי סיכום

להרשמה לתאריך 4.7.2022 – לחצו כאן 

להרשמה לתאריך 26.10.2022 – לחצו כאן

יום עיון – היציאה היהודית מהחומות – חידושים ופיקנטריות (9:00-15:00)  7.11.2022

לוח זמנים:
9:00-10:30
 תמר הירדני – היציאה היהודית מהחומות והשפעתה – ההרצאה הראשונה תעסוק במרחב שאליו יצאו היהודים והתיישבו והגורמים שהשפיעו על בחירותיהם בעניין זה.
10:30-11:00 הפסקה
11:00-12:30 תמר הירדני – משכנות ימין משה ומשכנות שאננים – ההרצאה השנייה תציג חידושים ופיקנטריות סביב משכנות שאננים וימין משה.
12:30-14:30 טל חניה – ‘שכונות וקהילות’ –  סיפור  התפתחותן של קהילות שונות בשכונות יהודיות, שהוקמו בירושלים עם עליית “יהודי המזרח”. 
בין השכונות: מחנה יהודה, נווה שלום,  שערי רחמים, שבת צדק ועוד.
14:30-15:00 שאלות תשובות ודברי סיכום

להרשמה לתאריך 7.11.2022 – לחצו כאן

 

סיורים בירושלים – ד”ר שמואל בהט

4.9.2022 – עדות בעיר העתיקה ובסביבתה (תימנים, מערביים וגורגים) – להרשמה לחצו כאן
הסיור יעקוב אחר עדות יהודיות בירושלים במאות התשע עשרה והעשרים ברובע היהודי והמוסלמי ואף בסמוך לו, ויעבור במקומות מוכרים ובלתי מוכרים שבהן פעלו העדות השונות.
נכיר מבחוץ או מבפנים את בית הכנסת צוף דבש ואת בית עדת המערביים, את סיפורם הלא מוכר כראוי של התימנים ובית כנסת תימני ברובע היהודי, בתים ומוסדות של העדה הגורג’ית ואת סיפורה של העדה ומבנים וסיפורים של עדות נוספות

 

6.2.2023 – שכונות יהודיות נעלמות מצפון לעיר העתיקה – להרשמה לחצו כאן
ההשתלמות תעקוב אחר סיפורן של שכונות יהודיות לא מוכרות שהוקמו בירושלים במאה ה-19ובתחילת המאה ה-20.
הסיור יתחיל בשכונת שמעון הצדיק שהוקמה בסוף המאה ה-19 מצפון לעיר העתיקה ובשכונות הסמוכות לה, ימשיך לשכונות שהוקמו סמוך לשער שכם ויסתיים בגיא בן הינום בסיפורן של השכונות ג’ורת אל ענב ושמאעה שנעלמו מהנוף ומן הזיכרון

סיורים בירושלים – ענת הופמן

19.9.2022 – ימי הכלניות בעיר – סיור עומק בירושלים המנדטורית – להרשמה לחצו כאן
בהשתלמות זו נעמיק ב-30 שנות השלטון הבריטי בירושלים – ברובד ההיסטורי, האדריכלי, העירוני ועוד. בסיור זה יושם דגש משמעותי על השירים שנכתבו באותה תקופה על אירועי הזמן והעיר ועל הסיפורים שמאחוריהם.

6.10.2022 – שיר וירושלים – השתלמות בעקבות חיים גורי ויצחק שלו בירושלים – להרשמה לחצו כאן

בהשתלמות זו נעלה על נס את אישיותם ופועלם של שניים מגדולי היוצרים שחיו ויצרו בעיר, נעמיק בתולדות חייהם, ביצירתם, בחיבורם למקומות שונים בעיר ובחותם שהותירו אחריהם.

 

סיורים בירושלים – תמר הירדני

13.7.2022 – סליחה, מה זה נווה בצלאל? – להרשמה לחצו כאן 
ההשתלמות מספקת היכרות מעמיקה עם הנחלאות הבלתי ידועות מדרום לרחוב בצלאל – נחלת אחים, נווה בצלאל, זיכרון אחים, נחלת צדוק וחברותיהן. בסיור נגלה מדוע מרחב זה החל להתפתח מאוחר יחסית לנחלאות הוותיקות, היכן מסתתרת שכונה ערבית עלומה שבתיה עומדים עד ימינו, מהם מבני הציבור החשובים שמשולבים במרחב זה ואיך כל הדבר קשור לטופוגרפיה הירושלמית המרתקת.

8.5.2023 – מעץ חיים לקרית משה – להרשמה לחצו כאן 
ההשתלמות חושפת בפני מורי הדרך שתי שכונות ותיקות ומרתקות מימי המנדט הבריטי, שאינן מופיעות בדרך כלל על מפת המטיילים בירושלים. בסיור נעמוד על חשיבותן של שכונות אלו כמעצבות התוואי החדש של מערב ירושלים בשנות ה-20, נפגוש בדמויות עבר בולטות וחשובות שפעלו בהן, נבחן את מעורבותו של הציבור החרדי והדתי לאומי בבניית ירושלים החדשה ובעיצובה ונעסוק בסוגיות של זיכרון, שימור ופיתוח וצביון שכונתי.

4.5.2023 – רחוב יפו מהשוק לכיכר צה”ל – להרשמה לחצו כאן 
דרך יפו העתיקה הפכה במחצית השנייה של המאה ה-19 מדרך בין עירונית לכביש עירוני תוסס ומרכזי. בהשתלמות נלך לאורך תוואי הדרך מאזור שוק מחנה יהודה עד לכיכר צה”ל ונתחקה אחר עיצובה של הדרך, נכיר מבנים ואתרים חשובים בצדדיה, נעסוק בדמויות משמעותיות שפעלו לאורך הדרך והטביעו בה את חותמם ונראה איך השפיעה דרך יפו על בנייתה של ירושלים ההולכת ונבנית מחוץ לחומות.

12.6.2023 – רחביה וטלביה – להרשמה לחצו כאן 
ההשתלמות עוברת בין השכונה היהודית הבורגנית רחביה לבין שכונת הפאר הערבית טלביה, אשר נבנו שתיהן באותן שנים, אך תהום מנטלית היתה פעורה ביניהן עד 1948. בסיור נגלה מיהן הדמויות המרכזיות שפעלו בשכונות, לעתים בשיתוף פעולה זו עם זה; נכיר מקרוב בתים ומוסדות היסטוריים, שחלקם חודשו בשנים האחרונות; נעמוד על הגאופוליטיקה שעיצבה את אופי השכונות ובינויין ונכיר סגנונות בנייה ופינות חמד.

סיורים בירושלים – טל חניה

5.12.2022 – משפחות אצולה ישראליות – להרשמה לחצו כאן

סיור בעקבות משפחות ציוניות אשר סיפורן המשפחתי-ירושלמי שזור בסיפורה של מדינת ישראל. בין המשפחות: ידלין, רבין, סוקניק-ידין ועוד

20.2.2023 – משפחות אצולה ספרדיות – להרשמה לחצו כאן

סיור בעקבות סיפורן החברתי והתרבותי של משפחות האליטה מהעדה הספרדית בשלהי התקופה העותמאנית והשפעתן הכלכלית על התפתחותה של ירושלים

29.6.2023 – בעקבות משכילים, קנאים וציוניים בקהילה הירושלמית – להרשמה לחצו כאן

סיור בנקודות ציון ירושלמיות אשר מגוללות את סיפור התפתחותה של ההשכלה בירושלים לצד ראשית הפעילות הציונית בסוף התקופה העותמאנית.

סיורים בירושלים – נורית בזל

29.9.2022 – אצל עגנון על המרפסת ב”נעלי בית”- להרשמה לחצו כאן 
בסיור בעקבות ש”י עגנון בתלפיות, “שכונת הגנים” הראשונה בירושלים, נכיר את הבית, הנוף, האנשים, השכונה והיצירה של הסופר הדגול. תוך סיפור על האנשים המיוחדים שגרו בה ועל הקשר שלהם עם עגנון. בסיום נבקר בבית עגנון שנשמר כפי שהיה בימיו ונוכל להתרשם מצניעות המשפחה ומחדר עבודתו עטור הספרים של עגנון. הסיור כולל קטעי קריאה מיצירותיו ומספרה של בתו אמונה ירון.

16.3.2023 – בעקבות הסופר והמשורר יהודה עמיחי – להרשמה לחצו כאן 
טיול בשכונות ירושלים בעקבות הסופר והמשורר יהודה עמיחי, המשורר המופלא שכתב הכי הרבה שירים על העיר. יהודה עמיחי השתמש ב”חלק קטן מן המילים שבמילון” כדבריו, אך היטיב לבטא את החוויות האנושיות של כולנו כמו גם את חוויות המדינה למודת המלחמות הכמהה לשלום.
השכונות מושבה גרמנית, אבו תור וימין משה יהיו הרקע לסיפור חייו, שירתו וסיפורים על משפחתו וחבריו. ננסה לפענח את סוד קסמו שהפך אותו למשורר של כולם. הסיור מלווה בשיריו של עמיחי.

סיורים בירושלים – הודיה אלתר

10.11.2022 – בית הכרם חוגגת 100 – להרשמה לחצו כאן  

לקראת חגיגות ה100 להיווסדה של השכונה נצא לסיור היסטורי ואומנותי בשכונת הגנים המרשימה של המופ”סים, איזה מבנה בחרו למקם במעלה השכונה, מה הקשר לביאליק, מי הם העשרים של גן העשרים, אילו יצירות אומנות, פסלים ואנדרטאות זיכרון מעטרות השכונה. מה לדניה ולירושלים? על גלגולו של בית הוועד ועוד.. נאיר אגדות אורבניות על השכונה.

23.1.2023 – ירושלים מתחפשת – סיור צבעוני עשיר בגרפיטי ואמנות רחוב – להרשמה לחצו כאן 

סיור צבעוני ומדליק, עשיר בגרפיטי ואומנות רחוב בלב ירושלים. בין הסמטאות והרחובות נחשף ליצירות שמקשטות את השוק, עולם שלם של אומנות מחתרתית ויצירתית. נגלה אומנות עם מסרים של אמונה, אהבה, חופש ביטוי ויופי.
נבין מה ההבדל בין ציורי קיר לגרפיטי , נכיר את המקומות דרך סיפורי הקירות ונשמע על פרוייקט אומנות רחוב בשכונה חרדית. מוזמנים לסיור מרתק, לראות את האומנים והעולמות שמאחורי הצבעים.

פתח צ'אט
💬 צריכים עזרה?
שלום👋
אנחנו יכולים לעזור?
דילוג לתוכן